J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws
Najsłynniejsze węgierskie ciasto - strucla Drukuj Email

Węgierską struclę, czyli rodzaj nadziewanego ciasta zwanego po madziarsku rétes lub rétestészta, zwykłam określać mianem ciasta zawijanego, bowiem nazwa ta dokładnie oddaje jego odmienny od polskiego znaczenia charakter. Węgierska strucla jest bowiem bardzo cienkim i wykonanym z kilku warstw rulonikiem (roladą), w środku którego znajduje się przygotowany wcześniej owocowy, serowy, orzechowy lub makowy farsz. Każda z warstw wykonanego tradycyjną metodą ciasta jest zaś tak delikatna, że nawet po upieczeniu pozostaje półprzezroczysta.

Sekret dobrego rétes'a tkwi w mące użytej do wypieku. Powinna charakteryzować się wysoką zawartością glutenu i skrobi, a także być idealnie wysuszona (dlatego często wykorzystuje się mąkę ze zbiorów z roku poprzedniego). Oczywiście odpowiedniej jakości produkt (specjalnie oznaczony) można dziś kupić w każdym większym supermarkecie - to właśnie dzięki niemu możliwe jest wyrobienie ciasta o niezwykłej elastyczności i ciągliwości, które nawet rozwałkowane do granic przezroczystości nie rozrywa się i nie tworzy dziur. Wedle przepisu sprzed blisko wieku dobra gospodyni pozna dobrze wyrobione ciasto po tym, że bez problemu placek wielkości małego bochenka chleba rozciągnie tak bardzo, by obwinąć nim całego huzara. Ma się rozumieć, że wraz z koniem.

Współczesny rynek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnej gospodyni, zaoferował jej wydatną pomoc w przygotowaniu domowego rétesa. W sklepach dostępne są specjalne płaty ciasta, które po nasączeniu i nadzianiu zastępują tradycyjnie wyrobioną mieszaninę. Oczywistym jest jednak fakt, że ciasto przygotowane z półproduktów ma się nijak do prawdziwego, domowego wypieku.

Rady domorosłej kucharki:
1. jeśli zdecydujecie się wypróbować ten przepis, to zarówno w przypadku ciasta pieczonego metodą tradycyjną, jak i z gotowych płatków, polecam zastąpienie roztopionego masła do smarowania jego powierzchni oliwą zmieszaną ze śmietaną. Mieszanina oliwy i śmietany jest łatwiejsza do przygotowania i rozprowadzenia.
2. ciasto struclowe doskonale nadaje się do przygotowania nie tylko wypieków słodkich, ale i pikantnych. Prócz słodkich rodzajów nadzienia bardzo często faszeruje się je kapustą z grzybami lub serem z koperkiem.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws