J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws
Święta i dni wolne na Węgrzech Drukuj Email

1 stycznia - Nowy rok (Újév)


15 Marca15 marca - Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - zwany również dniem marcowej młodzieży. Upamiętnia rozpoczęcie rewolucji 1848r. Odbywają się liczne uroczystości państwowe mające upamiętnić krew bohaterów, którzy zginęli w walkach o wolność. Tradycyjnie w tym dniu Węgrzy noszą trójkolorową kokardkę w barwach narodowych przypiętą do piersi.


Niedziela Wielkanocna (Húsvétvasárnap) i Poniedziałek Wielkanocny (Húsvéthétfő)- święto ruchome. W przypadku protestantów obowiązuje również wolny od pracy Wielki Piątek. Na Węgrzech istnieje tradycja Lanego Poniedziałku, lecz polewanie panien wodą kultywuje się wyłącznie na wsiach. W miastach panowie jedynie pokrapiają panie odrobiną perfum lub wody kolońskiej i proszą o pozwolenie na powiedzenie wierszyka wielkanocnego. W zamian tradycja nakazuje podarować im pisankę (współcześnie jej rolę pełni najczęściej jajko z czekolady). Ponadto Zajączek obdarowuje węgierskie dzieci słodyczami, które niekiedy lubi ukrywać w domu lub ogródku i które trzeba samemu odnaleźć. Tradycyjnym daniem madziarskim okresu Wielkanocy jest natomiast gotowana lub pieczona szynka.


1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy (A munka ünnepe) - i jednocześnie uroczyście obchodzona rocznica wstąpienia Węgier do Unii Europejskiej.


Zielone Świątki (Pünkösd) - święto ruchome


20 sierpnia w Budzie20 sierpnia - Dzień św. Stefana (Szent István ünnepe) - uroczyście obchodzona rocznica założenia państwa węgierskiego. W dniu świętego Stefana w całym kraju odbywają się uroczyste mityngi sportowe, pochody i parady. Jest to jednocześnie dzień rozpoczęcia węgierskich dożynek. Z tego powodu w wielu miejscach mają miejsce targi rzemiosła i sztuki ludowej, z których największy organizowany jest na zamku w Budzie. W tym dniu w Debrecen obchodzi się święto kwiatów, a w Hortobágy przy dziewięcioprzęsłowym moście odbywa się wielki jarmark, połączony z ludową zabawą. Obchody kończą się zazwyczaj pięknym pokazem sztucznych ogni.


23 października - Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - Dzień Republiki, obchodzony uroczyście od 1989r. w celu upamiętnienia wybuchu rewolucji 1956r.


1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych (Mindenszentek)


Boże Narodzenie24-26 grudnia - Boże Narodzenie (Karácsony) - podobnie jak w Polsce, także na Węgrzech istnieje tradycja obdarowywania najbliższych prezentami. W Wigilię komunikacja miejska przestaje działać już koło godziny 15.00 - o tej porze całe rodziny zbierają się wspólnie, by uroczyście ułożyć podarki pod choinką. Choinkę tradycyjnie dekoruje jedna lub dwie osoby i reszta rodziny może ją zobaczyć dopiero, gdy jest całkiem gotowa, o czym zawiadamia się dzwoniąc małym dzwoneczkiem. Po kolacji śpiewa się kolędy i odpakowuje prezenty. Pierwszy dzień świąt poświęca się na spotkania rodzinne.
Dni obchodzone uroczyście nie będące świętami państwowymi:


6 grudnia - Mikołaki (Télapó, Mikulás) - dzieci otrzymują od Mikołaja drobne upominki lub słodycze. Jeśli były niegrzeczne, mogą znaleźć między nimi rózgę.


Sylwester31 grudnia - Sylwester (Szilveszter) - podobnie jak ma to miejsce na całym świecie, również na Węgrzech obchodzi się go niezwykle uroczyście. Madziarowie bawią się na balach i prywatkach lub imprezach pod gołym niebem, a o północy otwierają szampana i życzą sobie wszystkiego najlepszego. W tym czasie telewizja publiczna emituje hymn państwowy wykonany przed chór narodowy, po którym nadawane jest orędzie prezydenckie do narodu. Węgrzy bawią się do rana i wykorzystują wolny pierwszy dzień stycznia do odpoczynku przed rozpoczęciem pracy w nowym roku.Polska jest jednym z niewielu krajów, w którym obowiązują niezwykle liberalne zwyczaje handlowe. Przyzwyczailiśmy się już do obecności całodobowych hipermarketów oraz do robienia zakupów w niedzielne popołudnia i w dni świąteczne.

Niestety Węgry pozostają krajem daleko mniej przyjaznym dla konsumentów niż Polska. W niedzielę otwarte są tylko największe centra handlowe i supermarkety, zaś w dni świąteczne handel w ogóle zamiera. Nie ma co liczyć na zrobienie przedświątecznych zakupów w wigilijny ranek ani odwiedziny w muzeum w drugi dzień grudniowych świąt. We wszystkie potrzebne rzeczy należy zaopatrzyć się dzień wcześniej! Niestety nie ma również co liczyć na wyjście do kina lub do restauracji - instytucje te w dni świąteczne nie pracują!Ponadto na Węgrzech odbywają się corocznie liczne imprezy cykliczne o międzynarodowych charakterze i renomie. Do najważniejszych należą:

Budapeszteński Festiwal Wiosenny (marzec-kwiecień)
Dni Jeździeckie w Hortobágy (II połowa czerwca)
Soprońskie Dni Muzyki Dawnej (II połowa czerwca)
Festiwal Letni w Budapeszcie (II połowa czerwca)
Letni Festiwal Kulturalny w Győr (czerwiec-lipiec)
Festiwal Panoński w Pécs (lipiec-sierpień)
Letni Festiwal w Szentendre (lipiec)
Festiwal Teatrów Ulicznych w Köszeg (lipiec)
Międzynarodowy Turniej Tańca Savaria w Szombathely (lipiec)
Spotkania Jazzowe w Debrecen (lipiec)
Festiwal Otwarty w Szeged (lipiec-sierpień)
EuroWoodstock albo Pepsi Island w Budapeszcie (sierpień)
Winobranie w Eger (wrzesień)
Budapeszteński Jesienny Festiwal Artystyczny (wrzesień-październik)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws